Kople AS

ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva

Kleivbakken 21, 8400, Sortland · Sortland

4 laddpunkter Max 5 kW CCS/Combo
Realtidsstatus
Snitt 50 min
Hämtar status…
Vägbeskrivning

Laddpunkter

4 st
CCS/Combo
4 punkter
5
kW
1000V · 125A · Mode 4
Fast kabel Mobilapp & laddkort
Operatör
Kople AS
Ägare: ChargeUp AS
Kommun Sortland
Län Nordland
Land Norge
Koordinater 68.64888, 15.27731

Vanliga frågor

Var ligger ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva ligger på Kleivbakken 21, 8400, Sortland, i Sortland kommun, Nordland län.

Hur många laddpunkter finns det vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva har 4 laddpunkter av typen CCS/Combo.

Erbjuder ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva snabbladdning?

Nej, ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva erbjuder inte snabbladdning enligt tillgänglig information.

Vem driver ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva drivs av Kople AS.

Hur lång tid tar det i genomsnitt att ladda vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

Baserat på de senaste 90 dagarnas laddsessioner pågår varje laddning vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva i genomsnitt 50 minuter.

Vad betyder statusarna Ledig, Laddar och Ur funktion?

"Ledig" betyder att laddpunkten är fri att använda direkt. "Laddar" betyder att någon just nu laddar sitt fordon där. "Ur funktion" betyder att laddpunkten rapporterar ett fel och inte går att använda. Statusen kommer direkt från laddoperatören i realtid.

Hur ofta uppdateras informationen på den här sidan?

Realtidsstatusen för varje laddpunkt strömmas live från operatörens system och uppdateras kontinuerligt. Stationsuppgifter som adress och antal laddpunkter uppdateras löpande i takt med att de ändras hos NOBIL, den nationella källan för svensk laddinfrastruktur.

Är det gratis att använda laddställen.se?

Ja, laddställen.se är en gratis jämförelse- och informationstjänst. Betalning för själva laddningen sker hos respektive laddoperatör, till exempel via deras app eller ett RFID-kort.

Hur hittar jag vägbeskrivning till ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

Klicka på knappen "Vägbeskrivning" högst upp på sidan för att öppna vägbeskrivning till ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva i Google Maps.

Hur länge laddar man vanligtvis vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

Vi har ännu inte tillräckligt med data för att visa en typisk laddtid för ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva. Det kräver minst 5 avslutade laddsessioner de senaste 90 dagarna.

Hur mycket varierar laddtiden vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

Vi har ännu inte tillräckligt med data för att visa hur mycket laddtiden varierar vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva.

Är laddsessionerna längre på helgen vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

Vi har inte tillräckligt med data för att avgöra om laddsessionerna skiljer sig mellan vardag och helg här.

Hur beräknas laddstatistiken på laddställen.se?

Statistiken bygger på avslutade laddsessioner registrerade under de senaste 90 dagarna (om inte annat anges). Median används som huvudmått eftersom enstaka mycket långa sessioner annars kan påverka ett genomsnitt kraftigt. Läs mer på metodiksidan.

När på dygnet är det mest belagt vid ChargeUp – Sortland VGS avd. Kleiva?

Vi har inte tillräckligt med data för att visa hur beläggningen varierar under dygnet här.