Mälarenergi - Orresta Golfklubb

Orresta Golf U+0026amp; Konferens, 72596, Västerås · Enköping

10 laddpunkter Max 22 kW Type 2
Realtidsstatus
Snitt 6h 12 min
Hämtar status…
Vägbeskrivning

Laddpunkter

10 st
Type 2
10 punkter
22
kW
230V · 32A · Mode 3
Uttag Mobilapp & laddkort 4% beläggning

Laddmönster

Så räknar vi

Typisk laddsession

318 min

Sessionstid, inte laddhastighet

Vanligt intervall

221–422 min

Mönster

Långtidsladdning

Beläggning

4%

Snitt över 10 kontaktdon, 90 dagar

Fördelning av sessionslängd

15–30 min
2
45–60 min
3
60–120 min
12
120–240 min
29
240–480 min
79
480–720 min
17
720+ min
11

Beläggning under dygnet

Andel av tiden kontaktdonen var upptagna, efter tid på dygnet (mörkare = mer belagt)

2%
3%
8%
4%
3%
00 06 10 16 22

En typisk laddsession vid stationen varar 318 minuter. Hälften av sessionerna de senaste 90 dagarna låg mellan 221 och 422 minuter. Statistiken bygger på 153 avslutade laddsessioner.

  • Sessioner som startar kvällstid är ofta längre än de som startar dagtid.
  • Under september 2026 var medianladdningen 321 minuter, jämfört med 248 minuter under juli 2026.
  • Jämfört med föregående 30-dagarsperiod är medianladdningen nu 58 minuter kortare (17%).

Baserat på 153 avslutade laddsessioner de senaste 90 dagarna. Läs om metodiken.

Operatör
Kommun Enköping
Län Uppsala
Land Sverige
Koordinater 59.66336, 16.83746

Vanliga frågor

Var ligger Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Mälarenergi - Orresta Golfklubb ligger på Orresta Golf U+0026amp; Konferens, 72596, Västerås, i Enköping kommun, Uppsala län.

Hur många laddpunkter finns det vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Mälarenergi - Orresta Golfklubb har 10 laddpunkter av typen Type 2.

Erbjuder Mälarenergi - Orresta Golfklubb snabbladdning?

Nej, Mälarenergi - Orresta Golfklubb erbjuder inte snabbladdning enligt tillgänglig information.

Vem driver Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Mälarenergi - Orresta Golfklubb drivs av ChargeNode.

Hur lång tid tar det i genomsnitt att ladda vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Baserat på de senaste 90 dagarnas laddsessioner pågår varje laddning vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb i genomsnitt 6 timmar och 12 minuter.

Vad betyder statusarna Ledig, Laddar och Ur funktion?

"Ledig" betyder att laddpunkten är fri att använda direkt. "Laddar" betyder att någon just nu laddar sitt fordon där. "Ur funktion" betyder att laddpunkten rapporterar ett fel och inte går att använda. Statusen kommer direkt från laddoperatören i realtid.

Hur ofta uppdateras informationen på den här sidan?

Realtidsstatusen för varje laddpunkt strömmas live från operatörens system och uppdateras kontinuerligt. Stationsuppgifter som adress och antal laddpunkter uppdateras löpande i takt med att de ändras hos NOBIL, den nationella källan för svensk laddinfrastruktur.

Är det gratis att använda laddställen.se?

Ja, laddställen.se är en gratis jämförelse- och informationstjänst. Betalning för själva laddningen sker hos respektive laddoperatör, till exempel via deras app eller ett RFID-kort.

Hur hittar jag vägbeskrivning till Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Klicka på knappen "Vägbeskrivning" högst upp på sidan för att öppna vägbeskrivning till Mälarenergi - Orresta Golfklubb i Google Maps.

Hur länge laddar man vanligtvis vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

En typisk avslutad laddsession vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb är 318 minuter, baserat på 153 avslutade laddsessioner de senaste 90 dagarna.

Hur mycket varierar laddtiden vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Hälften av laddsessionerna vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb de senaste 90 dagarna låg mellan 221 och 422 minuter.

Är laddsessionerna längre på helgen vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Nej, det är ingen tydlig skillnad i laddsessionernas längd mellan vardag och helg här.

Hur beräknas laddstatistiken på laddställen.se?

Statistiken bygger på avslutade laddsessioner registrerade under de senaste 90 dagarna (om inte annat anges). Median används som huvudmått eftersom enstaka mycket långa sessioner annars kan påverka ett genomsnitt kraftigt. Läs mer på metodiksidan.

När på dygnet är det mest belagt vid Mälarenergi - Orresta Golfklubb?

Beläggningen är ganska jämn över dygnet, mellan 2% och 8%.