ChargeNode Europé AB

Ruds bytespunkt

Stockfallet-Lorensberg, 65469, Karlstad · Karlstad

4 laddpunkter Max 11 kW Type 2
Realtidsstatus
Snitt 5h 31 min
Hämtar status…
Vägbeskrivning

Laddpunkter

4 st
Type 2
4 punkter
11
kW
230V · 16A · Mode 3
Uttag Mobilapp & laddkort
Operatör
ChargeNode Europé AB
Kommun Karlstad
Län Värmland
Land Sverige
Koordinater 59.40840, 13.53229

Vanliga frågor

Var ligger Ruds bytespunkt?

Ruds bytespunkt ligger på Stockfallet-Lorensberg, 65469, Karlstad, i Karlstad kommun, Värmland län.

Hur många laddpunkter finns det vid Ruds bytespunkt?

Ruds bytespunkt har 4 laddpunkter av typen Type 2.

Erbjuder Ruds bytespunkt snabbladdning?

Nej, Ruds bytespunkt erbjuder inte snabbladdning enligt tillgänglig information.

Vem driver Ruds bytespunkt?

Ruds bytespunkt drivs av ChargeNode Europé AB.

Hur lång tid tar det i genomsnitt att ladda vid Ruds bytespunkt?

Baserat på de senaste 90 dagarnas laddsessioner pågår varje laddning vid Ruds bytespunkt i genomsnitt 5 timmar och 31 minuter.

Vad betyder statusarna Ledig, Laddar och Ur funktion?

"Ledig" betyder att laddpunkten är fri att använda direkt. "Laddar" betyder att någon just nu laddar sitt fordon där. "Ur funktion" betyder att laddpunkten rapporterar ett fel och inte går att använda. Statusen kommer direkt från laddoperatören i realtid.

Hur ofta uppdateras informationen på den här sidan?

Realtidsstatusen för varje laddpunkt strömmas live från operatörens system och uppdateras kontinuerligt. Stationsuppgifter som adress och antal laddpunkter uppdateras löpande i takt med att de ändras hos NOBIL, den nationella källan för svensk laddinfrastruktur.

Är det gratis att använda laddställen.se?

Ja, laddställen.se är en gratis jämförelse- och informationstjänst. Betalning för själva laddningen sker hos respektive laddoperatör, till exempel via deras app eller ett RFID-kort.

Hur hittar jag vägbeskrivning till Ruds bytespunkt?

Klicka på knappen "Vägbeskrivning" högst upp på sidan för att öppna vägbeskrivning till Ruds bytespunkt i Google Maps.

Hur länge laddar man vanligtvis vid Ruds bytespunkt?

Vi har ännu inte tillräckligt med data för att visa en typisk laddtid för Ruds bytespunkt. Det kräver minst 5 avslutade laddsessioner de senaste 90 dagarna.

Hur mycket varierar laddtiden vid Ruds bytespunkt?

Vi har ännu inte tillräckligt med data för att visa hur mycket laddtiden varierar vid Ruds bytespunkt.

Är laddsessionerna längre på helgen vid Ruds bytespunkt?

Vi har inte tillräckligt med data för att avgöra om laddsessionerna skiljer sig mellan vardag och helg här.

Hur beräknas laddstatistiken på laddställen.se?

Statistiken bygger på avslutade laddsessioner registrerade under de senaste 90 dagarna (om inte annat anges). Median används som huvudmått eftersom enstaka mycket långa sessioner annars kan påverka ett genomsnitt kraftigt. Läs mer på metodiksidan.

När på dygnet är det mest belagt vid Ruds bytespunkt?

Vi har inte tillräckligt med data för att visa hur beläggningen varierar under dygnet här.