Mälarenergi - Tunadalsparkeringen

Tunadalsgatan, 73131, Köping · Köping

10 laddpunkter Max 22 kW Type 2
Realtidsstatus
Snitt 6h 1 min
Hämtar status…
Vägbeskrivning

Laddpunkter

10 st
Type 2
10 punkter
22
kW
230V · 32A · Mode 3
Uttag Mobilapp & laddkort 9% beläggning

Laddmönster

Så räknar vi

Typisk laddsession

278 min

Sessionstid, inte laddhastighet

Vanligt intervall

119–560 min

Mönster

Långtidsladdning

Beläggning

9%

Snitt över 10 kontaktdon, 90 dagar

Fördelning av sessionslängd

0–15 min
3
15–30 min
5
30–45 min
13
45–60 min
9
60–120 min
49
120–240 min
66
240–480 min
55
480–720 min
62
720+ min
41

Beläggning under dygnet

Andel av tiden kontaktdonen var upptagna, efter tid på dygnet (mörkare = mer belagt)

6%
9%
13%
7%
6%
00 06 10 16 22

En typisk laddsession vid stationen varar 278 minuter. Hälften av sessionerna de senaste 90 dagarna låg mellan 119 och 560 minuter. Statistiken bygger på 303 avslutade laddsessioner.

  • Under helger är medianladdningen 154 minuter kortare än på vardagar.
  • Sessioner som startar kvällstid är ofta längre än de som startar dagtid.
  • Under april 2026 var medianladdningen 452 minuter, jämfört med 197 minuter under oktober 2026.
  • Jämfört med föregående 90-dagarsperiod är medianladdningen nu 52 minuter längre (23%).

Baserat på 303 avslutade laddsessioner de senaste 90 dagarna. Läs om metodiken.

Operatör
Kommun Köping
Län Västmanland
Land Sverige
Koordinater 59.51443, 15.99498

Vanliga frågor

Var ligger Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Mälarenergi - Tunadalsparkeringen ligger på Tunadalsgatan, 73131, Köping, i Köping kommun, Västmanland län.

Hur många laddpunkter finns det vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Mälarenergi - Tunadalsparkeringen har 10 laddpunkter av typen Type 2.

Erbjuder Mälarenergi - Tunadalsparkeringen snabbladdning?

Nej, Mälarenergi - Tunadalsparkeringen erbjuder inte snabbladdning enligt tillgänglig information.

Vem driver Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Mälarenergi - Tunadalsparkeringen drivs av ChargeNode.

Hur lång tid tar det i genomsnitt att ladda vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Baserat på de senaste 90 dagarnas laddsessioner pågår varje laddning vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen i genomsnitt 6 timmar och 1 minuter.

Vad betyder statusarna Ledig, Laddar och Ur funktion?

"Ledig" betyder att laddpunkten är fri att använda direkt. "Laddar" betyder att någon just nu laddar sitt fordon där. "Ur funktion" betyder att laddpunkten rapporterar ett fel och inte går att använda. Statusen kommer direkt från laddoperatören i realtid.

Hur ofta uppdateras informationen på den här sidan?

Realtidsstatusen för varje laddpunkt strömmas live från operatörens system och uppdateras kontinuerligt. Stationsuppgifter som adress och antal laddpunkter uppdateras löpande i takt med att de ändras hos NOBIL, den nationella källan för svensk laddinfrastruktur.

Är det gratis att använda laddställen.se?

Ja, laddställen.se är en gratis jämförelse- och informationstjänst. Betalning för själva laddningen sker hos respektive laddoperatör, till exempel via deras app eller ett RFID-kort.

Hur hittar jag vägbeskrivning till Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Klicka på knappen "Vägbeskrivning" högst upp på sidan för att öppna vägbeskrivning till Mälarenergi - Tunadalsparkeringen i Google Maps.

Hur länge laddar man vanligtvis vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

En typisk avslutad laddsession vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen är 278 minuter, baserat på 303 avslutade laddsessioner de senaste 90 dagarna.

Hur mycket varierar laddtiden vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Hälften av laddsessionerna vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen de senaste 90 dagarna låg mellan 119 och 560 minuter.

Är laddsessionerna längre på helgen vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Ja, under helger är medianladdningen 154 minuter kortare än på vardagar.

Hur beräknas laddstatistiken på laddställen.se?

Statistiken bygger på avslutade laddsessioner registrerade under de senaste 90 dagarna (om inte annat anges). Median används som huvudmått eftersom enstaka mycket långa sessioner annars kan påverka ett genomsnitt kraftigt. Läs mer på metodiksidan.

När på dygnet är det mest belagt vid Mälarenergi - Tunadalsparkeringen?

Beläggningen är ganska jämn över dygnet, mellan 6% och 13%.